Wednesday, 7 November 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN

Tarikh: 29-10-2012

Hari: Isnin

Bil. Pelajar 17 orang(10 lelaki, 7 perempuan )

Kelas;4 sarjana
Mata Pelajaran: Pendidikan Islam(Bahagian Ibadah)

Masa;11.05-11.35 pagi( 35 minit)

Tajuk; Najis dan bahagiannya.

Objektif: Aras1-Mengetahui pengertian najis.
              Aras 2-Mengetahui pengertian 3 jenis najis.
              Aras 3-menyenaraikan contoh dan hukum.

Pengetahuan sedia ada; Murid sudah mengetahui benda najis dan boleh menyenaraikan beberapa jenis najis.
                                    -Anjing adalah binatang yang haram di sisi Agama Islam.

Konsep: Mengetahui.3 bahagian najis, dari segi taarif, contoh dan hukum


Bahan;1-Buku teks
           2-Gambar
           3-lembaran kerja
           4-Papan tulis
           5-Kad gambar yang berkaitan
          

Nilai:1-Kebersihan dititik beratkan dari sudut tubuh badan, pakaian dan tempat
         2-Melaksanakan perintah dan  ajaran  Islam
         3- Bekerjasama dalam menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran.
         4-bersyukur dengan kebesaran Allah.
Kemahiran;1-Kognitif
                      Membaca, mengklasifikasikan, menjawab soalan lisan
                 

Langkah/masa
Isi pelajaran
                           Aktiviti pengajaran pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
5 minit
*Memberi salam
*Bacaan doa
1-Guru meminta 2 orang murid mencantumkan sekeping gambar.
2-Murid menampal gambar tersebut di papan tulis
3-Murid berjaya mencantum gambar dan menayangkan  gambar seekor anjing
4-Guru mengaitkan gambar anjing dengan tajuk pelajaran hari ini.
1-Murid menjawab salam guru
2-Murid membaca doa
3-Murid melihat gambar anjing
4-Memberi perhatian dan bersoal jawab tentang anjing .
-gambar anjing
Langkah 1
5 minit
Aras 1
*Pengertian najis
*Perbezaan dengan benda kotor

1.Guru menerangkan pengertian benda kotor dan perbezaan dengan najis.
1-Murid mendengar penerangan guru
2-Memberi perhatian dan bersoal jawab tentang benda najis.
-Carta
Langkah 2
10 minit
Aras 2

*3 Pecahan najis
1-najis muqofafah
2-najis mutawasitah
3-najis muqolqazah


1-Guru menayangkan memaparkan carta  pengertian 3 bahagian najis beserta makna.
2-guru membuat penerangan sambil bersoal jawab.


1-Murid memberi perhatian
2-Bertalaqqi dan musyafahah



-Kad-kad perkataan jenis najis
Langkah 3
10 minit
Aras 3
*Pengertian najis beserta contoh
-Najis Muqofafah(ringan)   iaitu air kencing kanak-kanak lelaki yang berusia 2tahun kebawah hanya meminum air susu ibunya sahaja.
-Najis Mutawasitah ialah
(sedarhana)iaitu tahi,air  kencing.
-Najis Muqolazah(berat)iaitu anjing dan babi dan
keturunan keduanya.

1-Guru membuat penerangan melalui manila kad. Taarif ketiga-tiga jenis najis satu persatu  berserta contoh
2-Guru menyenaraikan contoh satu persatu.
3-Guru membuat pengulangan 
4-Guru memastikan murid memahami.








1-Murid memberi penumpuan pada pengajaran guru.
2-Murid membaca Secara talaqqi dan musyafahah pengertian 3 jenis najis.
3-Murid menjawab soalan yang diajukan
4-Murid boleh memberi beberapa contoh najis berdasarkan pengetahuan .

-carta kad manila
-contoh gambar
Penutup
5 minit
*Aktiviti kelas
*Kesimpulan dari tajuk
*Hukum dalam ibadah
1-Guru membuat aktiviti kelas semua murid terlibat, menampalkan kad perkataan iaitu cara mengklasifikasikan di papan tulis
-Guru hanya membuat kesimpulan dengan memberi soalan –soalan  mudah mengenai perkara tersebut dan kaitannya dengan hukum.
-Guru meminta murid membuat catatan di dalam buku catatan  pendidikan Islam
-Guru juga memberi lembaran kerja rumah dan meminta murid menyiapkannya

-Murid melaksanakan aktiviti tersebut
-Murid menjawab soalan yang diajukan kepada

_murid melaksanakan arahan guru



-Kad perkataan

-lembaran kerja

-Buku catatan


REFLEKSI
1-Penerangan dan penyampaian guru berkesan kerana guru menggunakan said power point
2-Murid mudah memahami dengan penggunaan bahan/alatan  yang digunakan oleh guru dalam pengajaran. timbul keseronokan murid dalam pengajaran dengan bantuan gambar-gambar yang menarik.
3-Murid melaksanakan perbincangan berkumpulan dan menyenaraikan mengikut arahan guru
4-Murid boleh mengaplikasikan  dalam kehidupan seharian berpandukan cara murid menjawab soalan-soalan lisan.

Kelemahan
1-Ada murid yang tidak memainkan peranan di dalam kumpulan, murid yang aktif sahaja yang memonopoli.

Cara mengatasi

1-Guru hendaklah memberi tumpuan yang lebih terutama kepada murid yang lemah
2-Penerangan dan kaedah pengulangan hendaklah sentiasa dijalankan, agar murid yang agak lemah boleh mengikuti dengan  baik.







No comments:

Post a Comment